Kontaktuppgifter och tidsbokning

vi har service i hela landet

Riksomfattande servicenummer

tfn. 010 525 8801

du når oss även via e-post

e-post: kuntoutus@coronaria.fi

Mottagningarnas kontaktuppgifter

Vi betjänar våra klienter på 22 olika mottagningar med över 300 specialister. OBS! Ifall du inte hittar vår mottagning i din stadsdel, leta gärna den närmaste mottagningen i ditt område. Vi finns även i de flesta omgivande kommuner!

Habiliteringstjänster – Esbo
Kappelitie 6, 02200  Espoo

Teamledare (talterapi, ergoterapi)
Annette  Hasel | tfn. 050 523 1447  |  annette.hasel@coronaria.fi

Serviceschef
Inkka Sundblad | tfn. 050 309 3344 | inkka.sundblad@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Helsingfors – Malm
Malms handelsväg 8, 00700 Helsingfors

Teamledare (talterapi, ergoterapi)
Katariina  Päivilä  |  tfn.  050 338 8974  |  katariina.paivila@coronaria.fi

Serviceschef
Inkka Sundblad | tfn. 050 309 3344 | inkka.sundblad@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Enare
Piiskuntie  5,  99800  Enare

Teamledare (ergoterapi)
Kaisu  Utriainen  |  tfn.  040 827 0606  |  kaisu.utriainen@coronaria.fi

Serviceschef
Niina Niva | tfn. 050 562 9466 | niina.niva@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Jyväskylä
Ahjokatu  14-­16, 40320  Jyväskylä

Teamledare (talterapi)
Heli  Holmberg  |  tfn.  050 575 7961  |  heli.holmberg@coronaria.fi

Teamledare (fysioterapi)
Juha  Suhanto  |  tfn.  040  716  8874  |  juha.suhanto@coronaria.fi

Serviceschef
Essi Katisko | tfn. 040 684 6983 | essi.katisko@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Träskända

Serviceschef (puheterapia, toimintaterapia)

Teamledare
Jenni Turunen | tfn. 050 338 7080 | jenni.turunen@coronaria.fi

Serviceschef
Inkka Sundblad | tfn. 050 309 3344 | inkka.sundblad@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Kajana
Linnankatu  6, 87100  Kajana

Teamledare (talterapi, ergoterapi)
Tiina  Heikkinen  |  tfn.  040 192 3914  |  tiina.heikkinen@coronaria.fi

Serviceschef
Niina Niva | tfn. 050 562 9466 | niina.niva@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Kemi
Valtakatu  20, 94100  Kemi

Teamledare (talterapi, ergoterapi, fysioterapi)
Kirsi  Kinnunen  |  tfn.  050 521 0063  |  kirsi.kinnunen@coronaria.fi

Servicechef
Mirva Saarela | tfn. 040 183 6609 | mirva.saarela@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Kotka
Keskuskatu  10, 48100  Kotka

Teamledare (talterapi, ergoterapi)
Katariina  Rantalainen  |  tfn.  050 593 3265  | katariina.rantalainen@coronaria.fi

Serviceschef
Essi Katisko | tfn. 040 684 6983 | essi.katisko@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Kuopio
Käsityökatu  41, 70100  Kuopio

Teamledare (talterapi, ergoterapi)
Krista  Rönkkö  |  tfn. 050 368 8772  |  krista.ronkko@coronaria.fi

Serviceschef
Essi Katisko | tfn. 040 684 6983 | essi.katisko@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Lahtis
Askonkatu  10,  15100  Lahtis

Serviceschef (puheterapia, toimintaterapia)
Inkka Sundblad | tfn. 050 309 3344 | inkka.sundblad@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Villmanstrand
Lasergatan  6,  53850  Villmanstrand

Teamledare (talterapi)
Katariina  Rantalainen  |  tfn. 050 593 3265  | katariina.rantalainen@coronaria.fi

Serviceschef
Essi Katisko | tfn. 040 684 6983 | essi.katisko@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Uleåborg
Saaristonkatu  22, 90100  Uleåborg

Teamledare (talterapi)
Piia  Haapalainen  |  tfn.  050 379 5161  |  piia.haapalainen@coronaria.fi
Maarit  Ronkainen  |  tfn.  050 411 6535  |  maarit.ronkainen@coronaria.fi
Kirsi  Kinnunen  |  tfn.  050 521 0063  |  kirsi.kinnunen@coronaria.fi

Teamledare (ergoterapi)
Satu  Holappa  |  tfn.  044 700 5004  |  satu.holappa@coronaria.fi

Serviceschef
Mirva Saarela | tfn. 040 183 6609 | mirva.saarela@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Uleåborg – Medifamilia
Medifamilia  /  FPAs anpassningskurser och individuell rehabilitering
Sokos  Hotel  Eden
Holstinsalmentie  29, 90510 Uleåborg

Serviceschef
Sari  Ronkainen  |  tfn.  044  714  7092  |  sari.ronkainen@coronaria.fi

Medifamilia / Avokuntoutus
Storgatan  19  B  14,  90100  Uleåborg

Serviceschef
Piia Haukilahti | tfn. 044 765 2612 | piia.haukilahti@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Björneborg
Eteläkauppatori  4, 28100  Björneborg

Teamledare (talterapi, ergoterapi)
Tiina-­Maria  Maijala  |  tfn.  050  310  1545  |  tiina-­maria.maijala@coronaria.fi

Serviceschef
Essi Katisko | tfn. 040 684 6983 | essi.katisko@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Pudasjärvi
Jukolantie  1,   93100  Pudasjärvi

Teamledare (talterapi, ergoterapi, fysioterapi)
Riitta  Tiainen  |  tfn.  040  684  7299  |  riitta.tiainen@coronaria.fi

Serviceschef
Niina Niva | tfn. 050 562 9466 | niina.niva@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Brahestad
Sovionkatu  4, 92100  Brahestad

Teamledare (talterapi, ergoterapi)
Satu  Holappa  |  tfn.  044  700  5004  |  satu.holappa@coronaria.fi

Serviceschef
Mirva Saarela | tfn. 040 183 6609 | mirva.saarela@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Rovaniemi
Vapaudentie  22, 96100  Rovaniemi

Teamledare (talterapi, ergoterapi, fysioterapi)
Kaisu  Utriainen  |  tfn.  040  827  0606  |  kaisu.utriainen@coronaria.fi

Serviceschef
Niina Niva | tfn. 050 562 9466 | niina.niva@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Tammerfors
Uimalankatu  1, 33540  Tammerfors

Teamledare (talterapi)
Tiina  Lehtinen  |  tfn.  050  592  3647  |  tiina.lehtinen@coronaria.fi

Serviceschef
Essi Katisko | tfn. 040 684 6983 | essi.katisko@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Tammerfors – Frontaali
Kauppakatu  3  B,  4.krs 33200  Tammerfors

Tidsbokning, förfrågningar 03-222 6020

Teamledare (psykologtjänster)
Hannele Juhola-Eriksson | tfn. 040 060 8208 | hannele.juhola-eriksson@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Tammerfors – Medifamilia
Aleksis  Kivi  gatan  24, Tammerfors  33200

Serviceschef
Heli Sitari | tfn. 044 766 0680 | heli.sitari@coronaria.fi

Habiliteringstjänster – Åbo
Universitetsgatan  37, 20100  Åbo

Teamledare  (talterapi, ergoterapi)
Suvi  Vehkavuori  |  tfn.  050  387  6630  |  suvi.vehkavuori@coronaria.fi

Serviceschef
Inkka Sundblad | tfn. 050 309 3344 | inkka.sundblad@coronaria.fi