Naislääkäri ja lapsipotilas katsovat kuumemittaria.

Yhteystiedot

Terveyspalvelut, Posion terveyskeskus

SAIRAALANTIE 2A, 97900 POSIO

Ajanvaraus

p. 016 439 300
ma-to klo. 8-16
pe klo. 8-14

Vastaanotto avoinna

ma−pe klo. 8−16

Päivystysohjaus

p. 016 254 100

Päivystysohjaus palvelee 24/7

ÄKILLISESSÄ, HENKEÄ UHKAAVASSA TILANTEESSA OTA YHTEYS HÄTÄKESKUKSEEN PUH. 112

Työterveyshuolto

Satu Stenroos
Työterveyshoitaja
Ajanvaraus:
p. 040 801 2400
Soittoaika klo. 8.00 - 10.00.

Vuodeosasto

Marja Ollila
Palveluvastaava
p. 040 801 2379
marja.ollila@coronaria.fi

Sairaanhoitaja
p. 040 801 2337

Potilaan voinnin tiedustelut pyydämme tekemään potilaalta itseltään, tai klo 13-15 välisenä aikana numerosta: 040 801 2337
Toivomme, että potilaan omaiset sopivat keskenään, kuka toimii yhteyshenkilönä osastolle ja välittää tiedon muille.

Röntgen

Röntgenhoitaja
p. 040 801 2317
Katso tarkat aukioloajat
Röntgenin omilta sivuilta.

Laboratorio

ma−ke klo. 7−15
to klo. 7−14
pe klo. 7−13

Näytteenotto klo. 11.30 saakka, jonka jälkeen päivystysnäytteet

Ajanvaraus laboratorioon

www.nordlab.fi
valitse toimipisteeksi Posion laboratorio.
Puhelimitse p. 0206 198 019
ma-pe klo. 7-18

Suun terveydenhuolto

SAIRAALANTIE 2A, 97900 POSIO

Kiireettömän hoidon ajanvaraus ja arkipäivystys

p. 016 251 382
ma−pe klo. 7.30−11.30

Päivystys arkipyhinä ja viikonloppuisin

p. 010 633 8330
klo. 9.30 – 10.30
Lapin läänin kunnissa

Ikäihmisten palvelut

IKÄIHMISTEN ASUMISPALVELUT
Sairaalantie 2, 97900 Posio

Henna Takamaa
Palveluesimies
p. 040 801 2340
henna.takamaa@coronaria.fi

Valmankoti
Hoitajat
p. 040 801 2351
p. 040 801 2349

Suvanto
Hoitajat
p. 040 801 2361


PÄIVÄTOIMINTA


Kuntouttavan päivätoiminnan ohjaaja
P. 040 801 2394

KOTIIN TUOTAVAT PALVELUT

Marianne Niemelä
Palveluesimies
p. 040 8012 367
marianne.niemela@coronaria.fi

Yöpäivystys
p. 040 8012 342

Livon tiimi
p. 040 801 2347

Kitkan tiimi
p. 040 801 2348

Valkaman tiimi
p. 040 801 2344

VAMMAISPALVELUT

Veli-Matti Hautala
Palveluesimies
p. 040 8307 603
veli-matti.hautala@coronaria.fi

Kehitysvammaisten päivä- ja työtoiminta Toimari
p. 040 8012 386

Ryhmäkoti Kuukkeli
Ohjaajat
p. 040 8012 389

Ryhmäkoti Kanerva
Ohjaajat
p. 040 8012 315

Perhepalvelut

Anna Sironen
Palveluvastaava/koulukuraattori
P. 040 801 2332
anna.sironen@hoivatie.fi


PERHENEUVOLA

Salme Vaarala
Vastuusairaanhoitaja 
P. 040 801 2384 (soittoaika arkisin klo. 8–9)
salme.vaarala@hoivatie.fi

Sari Ylisirniö
Mielenterveyshoitaja/sosiaaliohjaaja
P. 040 801 2385 (soittoaika arkisin klo. 8-9)
sari.ylisirnio@hoivatie.fi


PERHETYÖ

Mirja Hietala
Perhetyöntekijä 
mirjas.hietala@hoivatie.fi


PSYKOLOGI, NUORISOPSYKIATRI JA PSYKIATRI

Posiolla palvelevat psykologi, nuorisopsykiatri ja psykiatri. Yhteydenotot heihin mielenterveys- ja päihdepalveluiden tai perheneuvolan kautta.

MIELENTERVEYSPALVELUT

Anna Sironen
Palveluesimies
p. 040 801 2332
anna.sironen@hoivatie.fi
Työaika ma-pe klo. 8-14

Salme Vaarala
Vastuusairaanhoitaja 
P. 040 801 2384 (soittoaika arkisin klo. 8–9)
salme.vaarala@hoivatie.fi

Sari Ylisirniö
Mielenterveyshoitaja/sosiaaliohjaaja
P. 040 801 2385 (soittoaika arkisin klo. 8-9)
sari.ylisirnio@hoivatie.fi

PÄIVÄTOIMINTA POIJU

Päivätoiminnan ohjaaja
p. 040 801 2321
paivi.bimberg@hoivatie.fi

Salme Vaarala
Vastuusairaanhoitaja 
P. 040 801 2384 (soittoaika arkisin klo. 8–9)
salme.vaarala@hoivatie.fi

Neuvolapalvelut

Maarit Kitkala
Terveydenhoitaja,
muistihoitaja
p. 040 801 2324 
Soittoaika: arkisin klo. 8−9
maarit.kitkala@coronaria.fi

Maarit Tikkanen
Diabeteshoitaja,
sydänpotilaat
p. 040 8012 308
Soittoaika: ma-ke klo. 8-9
Diabetestarvikkeiden jako keskiviikkoisin klo. 8-9 tai klo.15-16
maarit.tikkanen@coronaria.fi

Anne-Mari Säkkinen
Kouluterveydenhoitaja, lastenneuvola
p. 040 801 2307
Soittoaika: arkisin klo. 11.15−12.15 
anne-mari.sakkinen@coronaria.fi

Minna Kellman
Terveydenhoitaja,
äitiysneuvola, ehkäisyneuvola
p. 040 830 7360
Soittoaika: ma-pe klo. 8-9
minna.kellman@coronaria.fi

Sosiaalipalvelut

SOSIAALITYÖNTEKIJÄT, LAPHA POSIO

Jari Posio
johtava sosiaalityöntekijä
p. 040 801 2306
jari.posio@lapha.fi

Mirva Martin
sosiaalityöntekijä/vs. lastenvalvoja
p. 040 8012 311
mirva.martin@lapha.fi

OMAISHOITO, PALVELUOHJAUS

Tarja Kontio
Palveluohjaaja
p. 040 801 2377
tarja.kontio@lapha.fi


KOULUTIEN TUKIASUNNOT, PÄIHDE- JA MIELENTERVEYSKUNTOUTUJAT

Marianne Niemelä
Palveluesimies
p. 040 801 2367
marianne.niemela@coronaria.fi

Ohjaajat
p. 040 801 2363

KUNTOUTUS

SAIRAALANTIE 2A, 97900 POSIO

Fysioterapia
p. 040 801 2312
ma−to klo 8−16
pe 8−14.15
yhteydenotot klo. 8−9
posio.kuntoutus@coronaria.fi 

Apuvälinelainaamo:
ma, ke ja pe klo. 9−11

Johto ja hallinto

Pasi Arola
yksikön johtaja
P. 050 312 5773
pasi.arola@coronaria.fi

Mervi Alaluusua
Toimistosihteeri
P. 040 830 7693
mervi.alaluusua@coronaria.fi

Kaisa Varanka
Yhteyskoordinaattori
P. 040 801 2325
kaisa.varanka@coronaria.fi

Asla Kerola
johtava lääkäri
P. 016 439 300
asla.kerola@coronaria.fi

Jutta Korhonen-Koskinen
palveluvastaava, avoterveydenhuollon palvelut
P. 040 8012 328
jutta.korhonen-koskinen@coronaria.fi




Ota yhteyttä

Oheisella lomakkeella voit tiedustella palveluistamme tai antaa palautetta. Muistathan jättää myös yhteystietosi, jotta voimme vastata viestiisi.
  • Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.